Bir Çocuk Yetiştirmek

Bir anne baba olarak yavrularımızın başarılı olmalarını, iyi yerlere gelmelerini ve refah içinde yaşamalarını hepimiz arzu ederiz. Sağlıklı olmalarından tutun okul hayatında başarı elde etmeleri, kalifiye bir iş sahibi olmaları temel hedeflerimizdendir.

Günümüz şartlarında belirli bir statü kazanmak, iyi bir iş sahibi olmak için kaliteli bir eğitim olmazsa olmazlarımız arasındadır. Çocuklarımızın henüz çok erken yaşlarda başlayan eğitim süreci için en önemli etken ailedir. Davranış biçimlerini ve hitap şekillerini aileden alan çocuklarımız, konu derslere geldiğinde her zaman gereken desteği göremeyebilirler.

Peki Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Her şeyden evvel iyi bir birey yetiştirmek hedeflenmeli, vatanımıza milletimize faydalı, güzel ahlaklı, yardımsever biri olması öncelikli amaçlarımızdan olmalıdır. Okul hayatına gelince birinci yapmamız gerekense kendi alışkanlıklarımızdan, zevklerimizden fedakarlık yaparak sürekli yakın takipte bulunmaktır. Çocuğa okulda bugün ne öğretildi? Bu öğretilenlerle ilgili pekiştirme ödevi olarak ne verildi? Anlamadığı yerler öğretmene soruldu mu? Verilen ödevler yapıldı mı? Yapamadığında ebeveynler olarak bizler yardımcı olup ödevlerini yaptırdık mı? Bu şekilde yapılan günlük takipler her gün özenle yetiştirilen ağaç misali çok daha güzel meyve verecektir.

Tabi bunları rutin olarak yapabilmek büyük bir özveri ve sabır gerektirir.Aynı zamanda ebeveynler derslere tam anlamıyla hakim olmadıkları için gerekli desteği sağlayamamaktadır. İşte tam burada profesyonel destek devreye girmektedir. 

Okul derslerinde anlaşılmayan noktaları özel ders desteği ile bir kurumdan alma seçeneği değerlendirilmeli, öğrenci kapasitesi analiz edilerek ders desteği dışında disleksi veya diskalkuli tarzı bir öğrenim bozukluğu olup olmadığı uzmanlarca değerlendirilmelidir.

Özellikle son yıllarda en önemli derslerin başında gelen matematik,analitik düşünce gelişimi,eksikleri kapama ve temel oluşturmanın en etkili yöntemlerinden olan matematik özel ders gereksinimini artırmıştır. Birebir veya birkaç kişi olarak alınan matematik özel ders öğrenme anlamında çok büyük katkılar sağlamaktadır.  

Elbette nasıl ki çocuğumuz rahatsızlandığında onu doktora götürüyorsak, saçlarını kestirmek için kuaföre ihtiyaç duyuyorsak ders aldırırken de herhangi birinden değil bu işi bilen gerçek matematik özel ders öğretmenlerinden kurumsal bir matematik kursunda aldırmamız gerekmektedir.

Kurum geçmişi ve tecrübesi göz önünde bulundurulmalı, hatta ve hatta öğretmen diplomaları görülmeli, çocuğumuz ehil kişilere teslim edilmelidir.